دانستنیهای امروز ما
 
قالب وبلاگ
آخرين مطالب
لینک های مفید

اختلالات ناشی از کمبود ید

تعریف سیستم غددی

سیستم غددی همراه با سیستم عصبی عملکرد سلولهای بدن را کنترل می کنند این سیستم پیامها را از طریق هورمونها ارسال می کند.

غدد ،به غدد برون ریز،درون ریز یا هر دو تقسیم می شود .غدد درون ریزمانند هیپوفیز ،تیروئید ،پاراتیروئید ،و... ارتباطات وسیعی با سایر اعضا،از طریق هورمونها و فاکتورهای رشد برقرار می کنند. شرایطی که موجب بروز بیماری های سیستم غدد می شوند را می توان به سه نوع عمده تقسیم بندی کرد: 1-افزایش بیش از حد هورمونها 2-کاهش هورمونها 3-مقاومت بدن نسبت به هورمونها

هورمون

در تعریف کلاسیک هورمون به معنی ماده ای است که در عضوی(غده )ساخته شده و به داخل جریان خون ترشح می گردد تا بر روی عضو یا بافت دیگری اثر کند

انواع غدد

غدد برون ریز(اگزوکرین) :غددی که ترشح آنها به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به خارج بدن ریخته می شوندمثل اشک  و عرق

غدد درون ریز(آندو کرین ) :غددی که ترشح آنها به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به درون خون ریخته میشود مثل غدد تیروئید ،هیپوفیز و غدد فوق کلیه. غددی که دارای هر دو ترشح برون ریز و درون ریز باشند نیز وجود دارند مثل پانکراس.

غده ی تیروئید

غده ی تیروئید عضو پروانه ای شکلی است که در قسمت انتهایی قدام گردن و جلوی نای قرار دارد این غده دارای دو قسمت یا لوب است که توسط باریکه ای از بافت غده تیروئید به یکدیگر مرتبط می شوند و تا حدودی شبیه به حرف H انگلیسی می باشد این غده تقریبا 5 سانتی متر طول و 3 سانتیمتر عرض دارد.غده ی تیروئید دارای عروق خونی فراوان است و قوام  نرمی دارد و به طور طبیعی بین 15-25 گرم وزن دارد جریان خون تیروئید به ازای هر گرم از بافت آن بسیار بالا و به نسبت حدود 8 برابر جریان خون کبد است . این موضوع نشان دهنده ی فعالیت متابولیک زیاد در غده ی تیروئید است.

هورمون های تیروئید

غده ی تیروئید 3هورمون مختلف ترشح می کند که شامل تیروکسین (T4) تری یدوتیرونین (T3)و کلسی تونین می باشد به تیروکسین و تری یدو تیرونین مجموعا هورمون های تیروئید می گویند .

جذب و سوخت وساز ید

وجود ید برای سنتز (ساخت)هورمون های تیروئید اهمیت اساسی دارد در حقیقت غده ی تیروئید مصرف کننده ی اصلی ید در بدن است و کمبود ید به اختلالاتی در کار تیروئید منجر می شود. ید توسط غذا به بدن وارد می شود  و توسط دستگاه گوارش جذب می شود .غده ی تیروئید به شکل بسیار موثری ید را از جریان خون استخراج می کند و آن را با غلظت بالا در سلولهای خود جمع آوری می کند و با استفاده از آن هورمون تیروئید را می سازد .شیوع کمبود ید در بسیاری از مناطق کوهستانی جهان و همچنین آفریقای مرکزی ،جنوب مرکزی آمریکا،و آسیای شمالی زیاد است .در مناطقی که کمبود نسبی ید وجود دارد شیوع گواتر افزایش می یابد و اگر این کمبود شدید باشد کم کاری تیروئید و کرتینیسم (کم کاری مادر زادی غده ی تیروئید )نیز شایع می شود .کرتینیسم با عقب افتادگی رشدی و ذهنی دائمی مشخص می شود و یا این بیماری هنگامی رخ می دهد که اطفالی که در مناطق دچار کمبود ید زندگی می کنند ،تحت درمان با هورمون تیروئید یا ید قرار نگیرند . در صورتی که درمان به موقع صورت گیرد ،رشد ذهنی طبیعی می شود . این عمل برای نگهداشتن سطح هورمون های تیروئید در حد طبیعی از اوایلکودکی لازم است .کودکان مبتلا به کرتینیسم اغلب از مادرانی متولد می شوند که مبتلا به فقر ید هستند این مساله نشان می دهد که کمبود هورمون های تیروئید مادری سبب بدتر شدن وضعیت این کودکان می شود .اضافه کردن ید به نمک طعام ،نان و سایر مواد غذایی،سبب کاهش قابل ملاحظه ای در موارد ابتلا به کرتینیسم شده است .با این حال متاسفانه هنوز هم کمبود ید شایع ترین علت قابل پیشگیری عقب افتادگی ذهنی می باشد .این مساله غالبا به علت هزینه ی اضافه شدن ید به مواد غذایی می باشد .کمبود ید همچنین می تواند سبب کاهش هوش و استعداد شود.

تنظیم کار تیروئید

میزان ترشح هورمون های تیروئید به استثنای کلسی تونین تحت تاثیر هورمون TSH  که از هیپوفیز ترشح می گردد تنظیم می شود .

کار هورمون های تیروئید

اصلی ترین کار هورمون های تیروئید کنترل فعالیت سوخت و ساز سلول ها و بدن است این هورمون ها با سرعت بخشیدن به فرایند های سوخت و ساز مانند محرک عمومی برای تمام بدن عمل می کنند و بر روی تمام اعضای مهم بدن اثر می گذارند .همچنین آنها بر روی تقسیم سلولی و نمو مغز نقش دارند و وجود هورمون تیروئید به مقدار کافی لازمه ی رشد طبیعی است.هورمون کلسی تونین سبب رسوب کلسیم در استخوان و کاهش کلسیم خون می شود .

اثرات هورمون های تیروئید بر سیستم های بدن

اثرات هورمون تیروئید در بعضی از سیستم های بدن به شرح ذیل می باشد.دستگاه قلب و عروق:افزایش ضربان قلب و افزایش برون ده قلبی. دستگاه گوارش: افزایش حرکات روده ،تسهیل هضم و جذب مواد غذایی. عصبی-عضلانی:افزایش حرکات عضلات و افزایش سرعت انبساط و انقباض عضلات. متابولیک چربی ها و کربو هیدرات ها:افزایش جذب روده ای گلوکز،افزایش سنتز و تجزیه ی کلسترول . سیستم تنفسی:افزایشCO2 درمرکز تنفس،کاهش O2 و تحریک تنفسی. سیستم خونی:باعث جدا شدن راحت اکسیژن از خون و در دسترس قرار گرفتن اکسیژن در بافت ها می شود.

نکات کلیدی

v     بیماری تیروئید از بیماری های شایع می باشد و در 5 درصد افراد دیده می شود .خانم ها بیشتر از آقایان به بیماری های تیروئیدی مبتلا می شوند.

v     با یک آزمایش ساده ی خون می توان وضعیت کارکرد تیروئید را مشخص کرد

v     درمان بیماری های تیروئید معمولا موفقیت آمیز است

اختلالات تیروئید (گواتر)

گواتر به بزرگی غده ای که به علت التهااب یا سلول های سرطانی نباشد اطلاق می شود .گواتر ساده ناشی از اختلال در ساخت هورمون های تیروئید با علتی مشخص نظیر کمبود ید ،بلع مواد گواتر زا و یا نقصی در مسیر ساختن هورمون است .اما در اکثر موارد علت آن ناشناخته است در مناطق کوهستانی که از دریا فاصله دارند و خاک آنها به اندازه ی کافی ید ندارند گواتر کمبود ید در آن منطقه شایع می باشد .برخی از گواتر ها با علائم پر کاری تیروئید همراه هستندکه آنها را گواتر سمی می نامند و عده ای گواتر غیر سمی یا ساده نامیده می شود در این موارد گر چه غده ی تیروئید بزرگ می شود اما میزان هورمون تیروئید طبیعی باقی می ماند و هیچ گونه کم کاری یا پر کاری تیروئید دیده نمی شود .

گواتر منتشر (گواتر آندمیک)

این عارضه شایع ترین شکل گواتر است که عمدتا در نواحی جغرافیایی مبتلا به کمبود ید مشاهده می شود .گواتر ناشی از کمبود ید را گواتر ساده می نامند علاوه بر کمبود ید ،مصرف مقدار زیادی مواد گواتروژنیک (ایجاد کننده ی گواتر )در افراد مستعد نیز باعث گواتر ساده می شود .این موارد عبارتند از مقادیر زیادی ید یا لیتیوم که در درمان بیماری های روانی(سرخوشی –افسردگی)مورد استفاده قرار می گیرد این نوع گواتر معمولا هیچ علامتی غیر از تورم ناحیه گردن ایجاد نمی کند البته در صورتی که گواتر اندازه ی بزرگی پیدا کند ممکن است روی نای فشار بیاورد .

علائم گواتر

بزرگ شدن تیروئید(ناحیه ی جلو گردن )،تغییر محل نای و مری به علت بزرگی تیروئید ،بالا و پایین رفتن ناحیه ی جلو گردن با بلع مواد غذایی و... از علائم تیروئید می باشد.با این حال این گواتر هیچ گونه دردی ندارد و معمولا مشکلی در بلع مواد غذایی ایجاد نمی کند .اندازه ی گواتر ممکن است در زمان های مختلف تغییر کند در هنگام قاعدگی یا در طی حاملگی اندازه ی گواتر بزرگتر می شود .

مراقبت و درمان

بسیاری از این گواتر ها پس از اصلاح تعادل ید ،برطرف می شوند هدف از درمان کاهش اندازه ی گواتر می باشد .گاهی تجویز ید و قطع ماده ی گواتر زا مفید است .اما در اغلب موارد درمان با هورمون های تیروئیدی ضرورت دارد.

شیوع و پیشگیری

گواتر در فصول سرد سال ،زمستان و پاییز شایع تر است .در زنان دو برابر مردان شیوع دارد . در حاملگی ،شیر دهی،نوجوانی و در مناطقی که مصرف ید کمتر است مثل شهر خودم همدان شیوع دارد .استفاده از نمک طعام ید دار مهمترین روش برای جلو گیری از پیدایش گواتر در افراد مستعد است .

گواتر ندولر

در موارد خاص ،ندول هایی در تیروئید به وجود می آیند که مربوط به یک یا چند ناحیه ی بزرگ شده هستند .به نظر میرسد این نواحی تحت تاثیر همان عواملی به وجود می ایند که باعث گواتر ساده می شوند گواتر ندولر معمولا علامتی ندارد.ولی برخی از ندول ها به تدریج بزرگ می شوند وبه قفسه ی سینه  فشار می آورند و ممکن است در تنفس مشکل ایجاد نمایند این گواتر اغلب در یک طرف گردن بزرگتر است و بهتر دیده می شود اگر اندازه ی گواتر خیلی بزرگ باشدممکن است در بلع غذاهای خشک و جامد مشکل ایجاد کند. در نهایت بسیاری ازآنها را بایستی تحت عمل جراحی قرار داد.

گواتر و جنین

مادرانی که گواتر دارند کودکانی با بیماری کرتینیسم به دنیا می آورند که با علائمی همچون زردی ، گریه با صدای خشن،خواب آلودگی ،و مشکلات تغذیه ای وبا افزایش سن علائمی مثل کوتاهی قد،موی کم پشت ،تاخیر در رویش دندانها،مشکلات تحصیلی،کندی بلوغ جنسی و... بروز می کند.

نکات کلیدی

v     اگر تصمیم به بچه دار شدن گرفته اید به پزشک خود اطلاع دهید چون ممکن است نیاز به تغییر دارو داشته باشید.

v     در طی بارداری ،شما باید کاملا تحت مراقبت پزشک باشید اما درمان شما صدمه ای به رشد و نمو کودکتان نخواهد رساند.

v     بعضی خانم ها به دنبال به دنیا آوردن نوزاد خوددچار بیماری تیروئیدی خفیفی می شوند ،اما این مشکل به راحتی درمان می شود.

v     اگر شما مبتلا به کم کاری تیروئید باشید ،ممکن است کودکتان در هنگام تولد دچار آن باشد ،اما مثل همه ی نوزادان با انجام آزمایش در هنگام تولد می توان به راحتی آن را تشخیص داد و در صورت نیاز درمان نمود.

منابع غذایی حاوی ید

ماهی و غذاهای دریایی،گوشت،لبنیات،میوه ،سبزی(اسفناج و کاهو) کشمش،خشکبار،غلات(بادام زمینی)،نمک دریاو تخم مرغمنابع غذائی غنی از ید هستند.

سویا ، کلم، هویج،بادام ،شلغم،و...از مواد ایجاد کننده ی گواتر(گواتروژنیک)هستند که بهتر است در صورت کمبود ید مصرف نشوند.

کم کاری تیروئید(هیپوتیروئیدیسم)

به کمبود ترشح هورمون تیروئید در بالغین گفته می شود که باعث کاهش سوخت و ساز و تغییرات شخصیتی می شود و در حالت شدید به آن میکزدم می گویند که با زمخت شدن چهره و سفتی خمیر مانند پوست همراه است. شیوع آن در خانمها چهار برابر اقایان است (به کم کاری تیروئید هنگام تولد کرتینیسم می گویند که قبلا توضیح داده شده است).بیشترین موارد ابتلا به کم کاری تیروئید در سن 30-60 سالگی است .

علل کم کاری تیروئید

به علت اولیه ،ثانویه وثالثیه تقسیم می شود .علل اولیه:مثل نقص مادر زادی غده ی تیروئید،کمبود ید،مصرف داروهای ضد تیروئید،برداشتن غده ی تیروئید(تیروئیدکتومی)و... است . علل ثانویه:زمانی است که تیروئید سالم است اما هورمون محرک آن یعنی TSH کم است.علل ثالثیه:مشکل در هیپوتالاموس مغز است مثل تومور مغزی .

علائم   

علائم بستگی به شدت بیماری دارد .خواب آلودگی،موی خشک ،کم کاری تیروئید،افسردگی و کمی نیز اضافه وزن دیده می شود .در شکل شدید ،واکنشهای جسمی و ذهنی فرد به شدت کند شده وبه طور غیر طبیعی خسته و بی تفاوت است. در این حالت چاقی ،کاهش تعریق ،و... روی می دهد وبه طور کلی تمام قسمتهای بدن کارشان ضعیف می شود.در کم کاری شدید تیروئید درجه حرارت و سرعت ضربان قلب بیمار از حد طبیعی کمتر می شود وزن بیمار حتی بدون افزایش مصرف ذا رو به افزایش است .موها نازک می شوند و می ریزند بیمار در محیط گرم نیز ممکن است از سرما شکایت کند.صحبت کردن بیمار کند ست و اندازه ی زبان بزرگ می شودبیمار از یبوست و گاهی لز قاعدگی شدید و سخت شکایت می کند .در بعضی موارد کم کاری تیروئید پیشرفت می کند و به صورت کاهش درجه حرارت و کاهش سطح هوشیاری پدیدار می شود که به آن اغمای میکزدم می گویند .

مراقبت و درمان

هدف اصلی برکشت دادن وضعیت اصلی سوخت و ساز با جایگزین کردن کمبود هورمون است و برای این منظور از تیروکسین ساخته شده استفاده می شود . تصحیح کمبود ید نیز در از بین بردن علائم و پیشگیری از بروز عوارض موثر است .در صورت نیاز به جراحی به علت بزرگی تیروئید مصرف آب و سبزیجات توصیه می شود.

همچنین توصیه می شود : 1-افراد مبتلا به کم کاری تیروئید از مصرف خودسرانه ی داروها خود داری کنند.2-برای برطرف شدن لرز و سرما بیمار لباس اضافی بپوشد و پتوی گرم در اختیار داشته باشد .3-با مشاوره با متخصص تغذیه سعی کند که وزن خود را کم نماید .4-سعی کند در کارهای گروهی ،جمع دوستان و اعضای خاناده شرکت کند.

بیماری های همراه با کم کاری تیروئید

گر چه خطر وجود این بیماری ها در افراد دچار کم کاری تیروئید کم می باشد اما این افراد نسبت به سایر افراد در مقابل ابتلا به بیماری های خود ایمنی (اتوایمیون)حساس تر هستند .این بیماری ها عبارتند از :1-کم خونی کشنده 2-دیابت(مرض قند)3-نارسایی زود رس تخمدانها 4-کم کاری غده ی پاراتیروئید5-بیماری پوستی ویتلیگوکه در آن رنگ قسمتهایی از پوست سفید می شود6-ترشح ناکافی غده فوق کلیوی که به ان بیماری ادیسون می گویند.

نکات کلیدی

v     کم کاری تیروئید به آهستگی پیشرفت می کند وعلائم آن در ابتدا مبهم و نا مشخص است

v     پزشک شما می توتند با انجام یک آزمایش ساده خون به کم کاری تیروئید شما پی ببرد.

v     درمان تیروئید با قرصهایی انجام می شود که احتمالا شما باید آن را تا آخر عمر بخورید .

v     بعضی از افرادی که به مدت چندین سال دچار کم کاری تیروئید بوده اند و به علت درد قلبی از درد سینه هم رنج می برند ممکن است با شروع درمان برای کم کاری تیروئید ،مشکل قلبی شان شدید تر شود .بنابراین اینگونه افراد باید در ابتدااز مقادیر خیلی کم دارو استفاده نمایند .

v     اگر در آزمایش خون مشخص گردید که تیروئید شما فقط دارای کمی اشکال است ،می توانید جهت پیشگیری از بروز آن درمان کم کاری تیروئید را شروع نمایید.

پرکاری تیروئید (هایپر تیروئیدیسم)

پرکاری تیروئید بر اثرافزایش فعالیت غده ی تیروئید وترشح بیش از حد هورمونهای تیروئید(T4,T3)ایجاد می شود .در بعضی موارد همراه با افزایش ترشح هورمونهای تیروئید اندازه ی غده ی تیروئید نیز بزرگ شده و گواتر ایجاد می شود.این نوع پرکاری تیروئید همراه با گواتر را اصطلاحا بیماری گریوز می نامند.بیماری گریوز در هر سنی می تواند رخ دهد اما بیشتر در خانم های 40 تا 50 ساله دیده می شود.همچنین به حالتی که هورمونهای تیروئیدی بیش از حد وجود دارند تیروتوکسیکوز گفته می شود .

بیماری های همراه با پرکاری تیروئید 

علل بیماری گریوز

علت آن کاملا مشخص نیست ولی به نظر می رسد به علت تحریک زیاد غده ی تیروئید است.همچنین پرکاری تمام غده ،تومور،مصرف بیش از حد داروها از دیگر علل ایجاد کننده ی آن می باشد این این بیماری در زنان 5برابر مردان است و در سن 20 تا 50 سالگی دیده می شود .از شایع ترین علت های پرکاری تیروئید ،بیماری گریوز و گواتر سمی می باشد .

علائم بیماری گریوز

علت مشخص بیماری ،حالت عصبی است .تحریک پذیری ،بی قراری،نگرانی،تپش قلب ،تعریق فراوان(عدم تحمل گرما)،پوست مرطوب،لرزش ظریف دست،بیرون زدگی چشمها،افزایش اشتها و پرخوری،کاهش وزن،خستگی و ضعف غیر عادی عضلانی ،اسهال یا یبوست،افزایش فشار خون،آبریزش چشمها،قاعدگی های نا منظم،فزایش سوخت و ساز بدن،و... از علائم این بیماری است.

درمان

تاکنون هیچ روش درمانی که پرکاری تیروئید را برطرف کند شناخته نشده است .با کم کردن فعالیت تیروئید می توان علائم بیماری را تا حدودی کم کرد .سه روش درمانی 1-دارویی(داروهای ضد تیروئید)2-درمان کمکی 3-درمان جراحی(برداشتن غده ی تیروئید)بسته به شدت بیماری مورد استفاده قرار می گیرد .

1-داروهای ضد تیروئید

ساخت هورمون تیروئید را مهار می کنند ولی از تشدید بیماری در مراحل بعدی جلوگیری نمی کنند (متی مازول:داروئی که در درمان پر کاری تیروئید مورد استفاده قرار می گیرد)در مصرف این داروها باید به تب ،گلو درد،راش های جلدی توجه کرد و به پزشک اطلاع داد.شایع ترین عارضه ی داروهای ضد تیروئید، درماتیت و راشهای آلرژیک (بیماری های پوستی) است .در مورد مصرف این داروها در زمان بارداری باید بیان کرد که این داروها با دز بسیار کم در زمان بارداری داده می شوند چرا که از جفت عبور می نمایند . در صورت افزایش داروی ضد تیروئید در جنین ،گواتر ایجاد می شود که با سونو گرافی دیده می شود و در زایمان مشکل ایجاد می کند .پس در این صورت باید سزارین انجام شود و با نظر پزشک در سه ماهه ی دوم بارداری قطع می شود .در زمان شیر دهی ،PTUو کاربی مازول:داروئی که در درمان پرکاری تیروئید مورد استفاده قرار می گیرد .از شیر کم عبور می کنند اما متی مازول باید حتما قطع شود.

2-درمان با ید رادیو اکتیو(حذف بافت تیروئید)

ید رادیو اکتیو با منهدم کردن و از بین بردن بعضی از سلول های تیروئیدی و یا جلو گیری از تقسیم شدن سایر سلول ها عمل خود را انجام می دهد. بدین ترتیب ساخت هورمون محدود می شود و از تشدید یا عود مجدد جلوگیری می کند که احتمال کم کاری تیروئید در این حالت بیشتر است.این روش بیشتر یرای افراد مسن و میانسال است که ید رادیو اکتیو را به صورت خوراکی مصرف می کنند .برای زنان که کودک خودرا شیر می دهند باید 46تا56روز بعد از مصرف قرص،شیر دادن را آغاز کنند تست حاملگی قبل از این درمان لازم است .

3- جراحی

بیشتر در افراد جوان صورت می گیرد و اصطلاحا تیروئیدکتومی به صورت کلی یا نسبی نامیده می شود.قبل از جراحی درمان با داروی ضد تیروئیدی شروع می شود وسپس از ید استفاده می شود تا پاسخ غده را طبیعی کند وبعدا عمل انجام می گیرد .خطرات بعد ازعمل شامل عوارض بیهوشی ،خونریزی که گاهی منجر به انسداد راه هوایی می شود ،آسیب به عصب حنجره ،عفونت زخم ،کم کاری تیروئید ،وطوفان تیروئیدی می باشد.

عوارض بیماری گریوز

اگزوفتالمی (بیرون زدگی چشم ها ،برگشتن پلکها به بالا،و ورم اطراف چشم )اختلالات قلبی و طوفان تیروئیدی از عوارض این بیماری می باشند .

اگزوفتالمی

عارضه ای است که با شروع درمان رفع نمی شود و علت آن رسوب چربی و ادم در بافت های چشم و اطراف چشم است .جهت درمان باید مصرف نمک کم شود .بیمار باید در هنگام خواب سر را روی بالش بلند بگذارد .داروهای کورتونی تجویز شده را مصرف نماید .چون چشم ها بسته نمی شود از عینک آفتابی استفاده کند .در محیط گرد و خاک وارد نشود در این عارضه گاهی نیاز به جراحی و برداشت مقداری از بافت اطراف چشم وجود دارد .

اختلالات قلبی 

اکثرا با تپش قلب همراه است و برای درمان آنها از قرص پروپرانول(ایندرال)استفاده می شود .

طوفان تیروئیدی

این عارضه به طور ناگهانی شروع می شود و با اختلال ذهنی مثل هذیان همراه است . وجود تب بالا ،افزایش ضربان قلب ،تشدید علائم پرکاری ،اختلال در سیستم ها ی بدن مثل جنون ،اسهال ،درد شکم و ...تظاهر این حالت را شدید می کند که جهت درمان باید دمای بدن را پایین آورد و ضربان قلبش را کاهش داد . برای کاهش دمای بدن از کیسه ی یخ و...استفاده  شود همچنین بیمار باید در معرض اکسیژن بالا باشد و از مصرف آسپیرین خودداری نماید .

توصیه می شود :

1.      محیط بیمار مبتلا به کم کاری تیروئید ساکت و آرام باشد .

2.      مصرف ویتامین برای مقابله با فشارهای روانی بسیار موثر است .

3.      مصرف جگر ،گوشت،تخم مرغ ،کلسیم و منیزیم در مبارزه با افسردگی به علت این بیماری توصیه می شود .

4.      انجیر ،ذرت ،بادام ،گردو ،سبزی برگ دار و تیره و نخود سبز در تولید هورمون های تیروئید (تیروکسین)مهم است.

5.      انجام فعالیت سبک چون شنا ،یوگا و پیاده روی باعث آسودگی خیال شده و در درمان بیماری کمک می کند .

نکات کلیدی

·         حدود سه چهارم موارد پرکاری تیروئید به علت بیماری گریوز ایجاد می شود .

·         بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری گریوز ممکن است برای ابتلا به این بیماری دارای زمینه ی ارثی باشند .

·         اکثر بیماران مبتلا به بیماری گریوز را خانمهای 40تا 50 ساله تشکیل می دهند .

·         درمان های دارویی ،جراحی و درمان با ید رادیو اکتیو ،سه راه درمان بیماری گریوز است .

·         در انتخاب نوع درمان ،پزشک با شما مشورت کرده و در نهایت خود شما باید تصمیم بگیرید که کدام نوع درمان را انتخاب کنید .

·         اکثر بیماران گریوز دارای مشکلات چشمی این بیماری می باشند .

·         بعد از درمان شما به معاینات منظم برای بررسی وضعیت سلامتی نیاز خواهید داشت .

این مطالب که به تهیه کنندگی معاونت امور جوانان استان همدان  اجرا و به صورت کتابچه ای در آمده بود که بنده به علت اهمیت این کتابچه که اطلاعات خلاصه اما مفید در رابطه با تیروئید ،اختلالات وعلائم آن ،علت آن ،درمان و دیگر اطلاعات در اختیار ما قرار می دهد  را نوشته و در وبلاگ  خود (دانستنیهای امروز ما ) قرار دادم تا شما عزیزان بتوانید استفاده وبهره ی لازم را از این مطالب ببرید.

www.danestanihaye.blogfa.com/page/tiroied.aspx    منبع

هر گونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز می باشد .

 

 

 

 

درباره وبلاگ

با سلام خدمت شما دوستان عزیز وبلاگ دانستنیهای امروز ما تمامی تلاش خود را به کار می گیرد تا بتواند مطالب روز جامعه را که به آن نیاز بیشتری داریم برای شمادوستان عزیز فراهم کند در ضمن شما عزیزان می توانید مطالب بیشتری را در قسمت ((دیگر مطالب این وبلاگ)) واقع در حاشیه ی وبلاگ مشاهده بفرمایید.
امکانات وب